RSS feed for Shawn
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
¡Las Sandinistas!

¡Las Sandinistas!

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
We of the West Riding

We of the West Riding

1946
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tram Ride Into Halifax

Tram Ride Into Halifax

1902
×
Edit this entry  
19
Bailey's Royal Buxton Punch And Judy Show In Halifax

Bailey's Royal Buxton Punch And Judy Show In Halifax

1901
×
Edit this entry  
18
The Farmer's Daughter

The Farmer's Daughter

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dinner With My Sisters

Dinner With My Sisters

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Hawaiian Holiday

Hawaiian Holiday

1937
×
★★★
Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
★★★½
Edit this entry  
02
Donald's Tire Trouble

Donald's Tire Trouble

1943
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boat Builders

Boat Builders

1938
×
★★★½
Edit this entry  
02
Donald's Golf Game

Donald's Golf Game

1938
×
★★★
Edit this entry  
02
Magician Mickey

Magician Mickey

1937
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hacked Circuit

Hacked Circuit

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
No More Excuses

No More Excuses

1968
×
★★★½
Edit this entry  
31
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
Burn!

Burn!

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
27
history of japan

history of japan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry