Sort by

ShawnGlinis has logged 43 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
31
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Juvenile Court

Juvenile Court

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★
Edit this entry  
29
Haiku

Haiku

2009
×
Edit this entry  
28
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Erotic Nights of the Living Dead

Erotic Nights of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hard Sensation

Hard Sensation

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★½
Edit this entry  
18
Deep Blood

Deep Blood

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
School in the Crosshairs

School in the Crosshairs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★½
Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fatale

Fatale

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Warriors of the Year 2072

Warriors of the Year 2072

1984
×
★★
Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Double Team

Double Team

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Essene

Essene

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
Edit this entry  
02
Shanghai Blues

Shanghai Blues

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Edit this entry