Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Treasure?

Where Is My Treasure?

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Making of 'The Man Who Knew Too Much'

The Making of 'The Man Who Knew Too Much'

2000
×
Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Too Many Kisses

Too Many Kisses

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The First Degree

The First Degree

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bacall to Arms

Bacall to Arms

1946
×
Edit this entry  
13
A Love Story: The Story of 'To Have and Have Not'

A Love Story: The Story of 'To Have and Have Not'

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Léontine, the Troublemaker

Léontine, the Troublemaker

1911
×
Read the review Edit this entry  
07
Patouillard Has a Jealous Wife

Patouillard Has a Jealous Wife

1912
×
Edit this entry  
07
The Dairymaid's Revenge

The Dairymaid's Revenge

1899
×
Edit this entry  
07
Victoire is on Her Last Nerve

Victoire is on Her Last Nerve

1907
×
Edit this entry  
07
The Big Diamond Robbery

The Big Diamond Robbery

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sky High

Sky High

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Laugh, Clown, Laugh

Laugh, Clown, Laugh

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guilt Trip: Hitchcock and 'The Wrong Man'

Guilt Trip: Hitchcock and 'The Wrong Man'

2004
×
Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Robe

The Robe

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rain

Rain

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night After Night

Night After Night

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lights of New York

Lights of New York

1928
×
Read the review Edit this entry  
23
The Captive

The Captive

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Crusades

The Crusades

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manslaughter

Manslaughter

1922
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat's-Paw

The Cat's-Paw

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Milky Way

The Milky Way

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Reap the Wild Wind

Reap the Wild Wind

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cinema Finds Its Voice

Cinema Finds Its Voice

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clash of the Wolves

Clash of the Wolves

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Four Frightened People

Four Frightened People

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Professor Beware

Professor Beware

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood

Hollywood

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Honor Among Lovers

Honor Among Lovers

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heroes for Sale

Heroes for Sale

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Next Aisle Over

Next Aisle Over

1919
×
Read the review Edit this entry