ShawnHallz has logged 39 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sadie Thompson

Sadie Thompson

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
Arthur

Arthur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
Back to God's Country

Back to God's Country

1919
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hazards of Helen Ep13: The Escape on the Fast Freight

The Hazards of Helen Ep13: The Escape on the Fast Freight

1915
×
Edit this entry  
20
The Red Kimona

The Red Kimona

1925
×
★★★
Edit this entry  
19
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tweedledum's White Suit

Tweedledum's White Suit

1911
×
Edit this entry  
19
The Water Plug

The Water Plug

1920
×
Edit this entry  
19
The Ultimate Gift

The Ultimate Gift

2006
×
Edit this entry  
18
West of Zanzibar

West of Zanzibar

1928
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Edit this entry  
14
A House Divided

A House Divided

1913
×
Edit this entry  
14
A Daughter of the Law

A Daughter of the Law

1921
×
Edit this entry  
14
Where Are My Children?

Where Are My Children?

1916
×
★★★½
Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★
Edit this entry  
13
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★
Edit this entry  
12
Xala

Xala

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pay Day

Pay Day

1922
×
Edit this entry  
12
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Good Bad Man

The Good Bad Man

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Informer

The Informer

1935
×
★★★
Edit this entry  
10
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Sign of the Ram

The Sign of the Ram

1948
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
02
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry