Shawn has logged 140 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Méliès Mystery

The Méliès Mystery

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blot

The Blot

1921
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
02
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Extra Girl

The Extra Girl

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Eleanor's Catch

Eleanor's Catch

1916
×
Edit this entry  
20
Becky Sharp

Becky Sharp

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
20
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
20
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
Edit this entry  
20
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
19
The Present

The Present

2020
×
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Room Service

Room Service

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Edit this entry  
08
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Command Performance

Command Performance

1942
×
Edit this entry  
06
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
Go West

Go West

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daisy Doodad's Dial

Daisy Doodad's Dial

1914
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
Edit this entry  
26
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Salomé

Salomé

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
★★★½
Edit this entry  
22
Le Grand Méliès

Le Grand Méliès

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry