Shawn has logged 26 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
24
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ted

Ted

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Happy

Love Happy

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★
Edit this entry  
17
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When the Clouds Roll By

When the Clouds Roll By

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Feet First

Feet First

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Edit this entry  
07
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Edit this entry