Shawn has logged 44 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Edit this entry  
29
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Performance

The Last Performance

1929
×
★★½
Edit this entry  
18
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry  
17
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Edit this entry  
13
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
10
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Maciste in Hell

Maciste in Hell

1925
×
★★★
Edit this entry  
09
Hako's Sacrifice

Hako's Sacrifice

1910
×
Edit this entry  
09
Ito, the Beggar Boy

Ito, the Beggar Boy

1910
×
Edit this entry  
09
The Love of Chrysanthemum

The Love of Chrysanthemum

1910
×
Edit this entry  
08
Moral

Moral

1928
×
★★★★
Edit this entry  
07
Phil-for-Short

Phil-for-Short

1919
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Public Prosecutor and a Teacher

A Public Prosecutor and a Teacher

1948
×
★★★
Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
An Old Fashioned Boy

An Old Fashioned Boy

1920
×
★★
Edit this entry  
05
Fool's Paradise

Fool's Paradise

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carl Laemmle

Carl Laemmle

2019
×
Edit this entry  
04
The Man from Kangaroo

The Man from Kangaroo

1920
×
★★★
Edit this entry  
03
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sign of the Black Lily

The Sign of the Black Lily

1913
×
Edit this entry  
03
The Spider and the Fly

The Spider and the Fly

1913
×
Edit this entry  
03
Bigorno fume l'opium

Bigorno fume l'opium

1914
×
Edit this entry  
03
Soap Bubbles

Soap Bubbles

1911
×
Edit this entry  
02
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Joker

The Joker

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry