Sort by

Shawn has logged 265 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sparrows

Sparrows

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hud

Hud

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vagabond

The Vagabond

1916
×
Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fireman

The Fireman

1916
×
Edit this entry  
08
The Floorwalker

The Floorwalker

1916
×
Edit this entry  
05
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Caught

Caught

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Adventurer

The Adventurer

1917
×
Edit this entry  
02
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
Edit this entry  
26
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Welcome Danger

Welcome Danger

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
09
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lady

The Lady

1925
×
★★★
Edit this entry  
08
Up in Mabel's Room

Up in Mabel's Room

1926
×
★★★½
Edit this entry  
07
Manolescu, the Prince of Adventures

Manolescu, the Prince of Adventures

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Runaway Princess

The Runaway Princess

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rupert of Hee-Haw

Rupert of Hee-Haw

1924
×
Edit this entry  
04
His Majesty the Barber

His Majesty the Barber

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Profanazione

Profanazione

1924
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Just Around the Corner

Just Around the Corner

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Love of the Little Dancer's Life

The Love of the Little Dancer's Life

1924
×
★★★
Edit this entry  
02
Mrs. 'Enry 'Awkins

Mrs. 'Enry 'Awkins

1912
×
★★
Edit this entry  
02
Yes or No

Yes or No

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
From the Royal Villa at Rjeka (Montenegro)

From the Royal Villa at Rjeka (Montenegro)

1912
×
Edit this entry  
01
On the Steps of the Throne

On the Steps of the Throne

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spite Marriage

Spite Marriage

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daughter of Shanghai

Daughter of Shanghai

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Unholy Three

The Unholy Three

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
All Through the Night

All Through the Night

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miracle Man

The Miracle Man

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry