Sort by

Shawn has logged 26 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
30
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Max Wants a Divorce

Max Wants a Divorce

1917
×
Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1908
×
Read the review Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dogs of War!

Dogs of War!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Yellow Dog Catcher

The Yellow Dog Catcher

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Santa Claus

Santa Claus

1925
×
Read the review Edit this entry  
11
Santa Claus vs. Cupid

Santa Claus vs. Cupid

1915
×
Edit this entry  
11
The Adventure of the Wrong Santa Claus

The Adventure of the Wrong Santa Claus

1914
×
Edit this entry  
11
A Christmas Accident

A Christmas Accident

1912
×
Edit this entry  
11
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Traffic in Souls

Traffic in Souls

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Colorado Territory

Colorado Territory

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry