Sort by

Shawn has logged 98 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Special ID

Special ID

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exit to Hell

Exit to Hell

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Metallica: Through the Never

Metallica: Through the Never

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Someone Marry Barry

Someone Marry Barry

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry