RSS feed for Christopher

Christopher has logged 50 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Air

On the Air

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cropsey

Cropsey

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Kelly

King Kelly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
Edit this entry  
14
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
Edit this entry  
12
Nightmares in Red, White and Blue

Nightmares in Red, White and Blue

2009
×
Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry