RSS feed for Christopher

Christopher has logged 117 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
In a World...

In a World...

2013
×
Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
Edit this entry  
07
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Edit this entry  
05
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
Edit this entry  
30
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
Edit this entry  
29
Birdman

Birdman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman

Birdman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
Edit this entry  
21
Puzzlehead

Puzzlehead

2005
×
Edit this entry  
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
10
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
Edit this entry  
25
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Brood

The Brood

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Down by Law

Down by Law

1986
×
Edit this entry  
12
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
08
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
Edit this entry  
08
Cinema Six

Cinema Six

2012
×
Edit this entry  
07
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
Edit this entry  
06
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
Edit this entry  
06
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Life Itself

Life Itself

2014
×
Read prior review Edit this entry  
06
2:37

2:37

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Calvary

Calvary

2014
×
Read the review Edit this entry