RSS feed for Christopher

Christopher has logged 57 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
O.J. Made in America

O.J. Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Extras: The Extra Special Series Finale

Extras: The Extra Special Series Finale

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry