RSS feed for Christopher

Christopher has written 102 reviews for films during 2019.

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★★

    It's good to be denied everything you think you want.

  • Halloweentown

    Halloweentown

    ★★★

    “Cute!” -Me with tears in my eyes for Debbie Reynolds

  • The First Purge

    The First Purge

    ★★★½

    I feel as if this PURGE film does the best job of building out a compelling, believable world around its high concept, even if it still suffers from fairly uninteresting lead characters.

  • Pure

    Pure

    ★★

    INTO THE DARK merges with the HANDMAID cinematic universe, and the results are not subtle, though not without charm.

  • School Spirit

    School Spirit

    ★★

    The Hallmark Channel presents... HAPPY DEATH DAY, er... THE BREAKFAST CLUB, no... THE SHINING-- ah, who cares, you figured it out in the first five minutes anyway.

  • Culture Shock

    Culture Shock

    ★★★

    The Hallmark Channel presents, TRAFFIC, er-- GET OUT, er-- CABIN IN THE WOODS, no-- Wait. The official (but unlicensed) origin story of Creed Bratton from THE OFFICE.

  • Where'd You Go, Bernadette

    Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

    Peak "first-world," "white people" problems (I'll try to find one more opportunity to incorporate air quotes). But Cate Blanchett is as luminous as ever, Linklater is working well with a refreshing lack of pretense, and the absence of punctuation in the film's title means you can say it with almost any inflection and be correct. "Bravo" -some jabroni on Letterboxd named me.

  • Risky Drinking

    Risky Drinking

    ★★★

    n.b. Tom Cruise is not in this movie.

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

    I have an idea for some exercises Voldemort could do to improve his upper body strength. Yes, he's got a great, evil look, but I'm thinking a "Buff Evil" aesthetic might be more his speed.

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★★½

    BRITTANY has a great heart and hits its comic and inspirational moments with aplomb. While the film's supporting characters often feel uni-dimensional and a few of its thematic ambitions feel undeveloped, these elements matter less for the total effect of the movie. Plus, Jillian Bell's lead performance is impressive, from the superficial elements of the way she looks to the foundational elements of the way she builds Brittany's emotional life, both her biting snark and bleeding sincerity.

  • Jawline

    Jawline

    ★★★

    JAWLINE captures an interesting psychological phenomenon in a few bravura tonal sequences of expressively shot teen fans who look toward camera in gentle slow-mo, their desires and desperation seeming to pour forth in a manner that's captured tastefully and respectfully. I wish the film provided more explicit insight into its heartthrob pretty boy subjects, especially Austyn Tester, the star of the film.

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    ★★½

    A chilling portrait of the ways young people can be seduced into various cults with minimal effort and maximal denim. But even as the Boss casts a long, terrifying shadow, the crazed fervor of his followers still pales in comparison to asshole racists. Now let's dance in Luton.