RSS feed for Christopher
  • Luce

    Luce

    ★★★

    To me, LUCE explores a lot of interesting intersectional thought experiments in an intermittently engaging way, but it never quite escapes a feeling of high artificiality - the sensation that authorial voices are pushing the plot, having their characters speechify, and in general manipulate things in a way that's maybe unintentionally distancing.

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★½

    I don’t mean to be controversial, and I’m not trying to spoil anything, but f**k Voldemort. Seriously, that guy can go f**k himself.

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★½

    The action scene in the Caucasus Mountains is my favorite in the series thus far. And, c'mon, if you're not crying for CGI Paul Walker at the end of the film, then all this Fastness, this Furiousness, the family, and the brotherhood... Well, it's all been for naught.

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

    My only disappointment was learning that CHILDREN OF MEN and ROMA are both thinly veiled rip-offs of the Wizarding World. Bravo, Mr. Cuarón. And shame on you, Mr. Cuarón.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

    Of course. Phoenix tears have healing properties!

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    HP1 sets the aesthetic which is largely associated with the series to this day. I think a little Chris Columbus corniness was actually beneficial in starting Mr. Potter & Co.'s foray into the cinematic realm. The schmaltz and the heart (the latter of which is of course baked into J.K. Rowling's source material) are as important as the mythology and adventure in the Wizarding World.

  • Widows

    Widows

    ★★½

    I feel as if WIDOWS is half a very good movie and half a very bad movie, often within the same scene. But I've learned to never trust my feelings, lest they result in some strange, pseudo-comic plot twists in my life.

  • Fast & Furious 6

    Fast & Furious 6

    ★★★

    I can't tell if I want to pop open a Corona or a Corona Light to celebrate my family, my sick cars which are not contributing to global warming, and my having made it this far in the (THE) FAST [&/AND] (THE) FURIOUS franchise.

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    THE FAREWELL sustains an enviable melancholic and comedic tone. It's bolstered with great performances, including Awkwafina's deservedly hyped role. The score by Alex Weston and cinematography by Anna Franquesa Solano square the circle for writer/director Lulu Wang's personal vision. I look forward to seeing how this one settles in my brain - a couple scenes are already getting under my skin after an initial viewing.

  • The Good Dinosaur

    The Good Dinosaur

    ★★★

    Arlo is a good dinosaur, but a bit of a bland one. That’s true of this film, too, save for the breathtaking animation and a few sequences of high Pixar storytelling craft.

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★

    Enter The Rock!! Gal Gadot is back!! Han still never went to Tokyo!! Waa!!

  • Los Bandoleros

    Los Bandoleros

    ★★

    This short directed by Vin Diesel actually starts in a really interesting way and then just kind of goes nowhere.