RSS feed for Christopher

Christopher has written 53 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★★

    It's good to be denied everything you think you want.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    The most cinematic film I've seen in a long time.

  • Can You Ever Forgive Me?

    Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★★

    Tonally self-assured, sophisticated delight with masterful lead performances.

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

    The perfect match of content and medium.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★★

    Aesthetically, PRINCESS MONONOKE is beautiful, but it's the nuanced moral ambivalence which always moves me, deepening its themes and adding resonance to its story.

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

    I'm a ding dong daddy from Dumas.

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

    There's a lot of thoughtful, insightful deconstructions that could be written about the various techniques used in this episode, but also all of the techniques employed throughout four seasons of a show that made it possible to even get to a moment where this kind of filmmaking can occur. Suffice to say, I won't be able to articulate with the kind of clarity I'd like to all of the brilliant decisions that made FINDING FRANCES a reality - I'll mostly…

  • Sherlock, Jr.

    Sherlock, Jr.

    ★★★★★

    I'm writing this from the ground after I was blasted by Keaton's imagination and charm in Sherlock Jr. This is a very serious matter! I hurt my back!

  • Only Yesterday

    Only Yesterday

    ★★★★★

    Time to get emotionally seared in the best, most slow-burn way ever.

  • The Death of Stalin

    The Death of Stalin

    ★★★★★

    THE DEATH OF STALIN is a masterclass in tone, full of gut-busting humor and gut-wrenching terror. Basically, if you have a gut, this film will probably affect you. If you don’t have a gut, I can’t predict your response. Co-writer/director Armando Iannucci (of VEEP fame) might be my favorite contemporary political satirist.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    *I have a strong feeling I’ll have to return to PHANTOM THREAD and write more about it with another viewing.

    As Jimmy Gator says in MAGNOLIA: “We might be through with the past, but the past ain’t through with us.” It seems Paul Thomas Anderson hasn’t forgotten this in PHANTOM THREAD, his genre-skewering romance set in the 1950s London fashion scene. PHANTOM THREAD stars Daniel Day Lewis and Vicky Krieps as lovers whose intensity and unique co-dependence frames Mr. Anderson’s…

  • A Quiet Passion

    A Quiet Passion

    ★★★★★

    When you see a movie that’s as good as A QUIET PASSION, you hope you can find the words to describe why it’s so good. I won’t be able to. But that’s ok. I’ll return to A QUET PASSION again and let it work on me.

    A QUIET PASSION is one of the most unconventional and effective biopics I’ve ever seen. Its subject is Emily Dickinson, played primarily by a raw, witty Cynthia Nixon. As written and directed by Terrence…