Shay has logged 144 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Something's Got to Give

Something's Got to Give

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry