• Soul

    ★★½

  • I Care a Lot

  • My Octopus Teacher

    ★½

  • ZeroZeroZero

  • Minari

    ★★½

  • The Dissident

  • Bombshell

    ★½

  • 1917

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Spy

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Chernobyl

  • The Highwaymen

    ★★★★

  • Us

  • American Factory

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Bird Box

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • Green Book

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Favourite

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • A Quiet Place

  • Black Panther

  • American Animals

    ★½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Coco

  • Lady Bird

  • Detroit

  • Dunkirk

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • Get Out

  • Arrival

  • Train to Busan

    ★★★½

  • Hush

  • Deadpool

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • Burnt

    ★½

  • Beasts of No Nation

  • The Martian

  • Inside Out

  • Mad Max: Fury Road

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • Kajaki

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The One I Love

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Wolf of Wall Street

  • 12 Years a Slave

  • Gravity

  • Snowpiercer

  • Django Unchained

  • Skyfall

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Crocodile in the Yangtze

    ★★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★½

  • Drive

  • Margin Call

    ★★★½