Sort by

Shea has logged 409 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Wave

Big Wave

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Edit this entry  
24
Christmas in New York

Christmas in New York

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rex: A Dinosaur's Story

Rex: A Dinosaur's Story

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
Edit this entry  
12
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lights

Lights

1966
×
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oisín

Oisín

1970
×
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Apart from You

Apart from You

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Flunky, Work Hard!

Flunky, Work Hard!

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hideko the Bus Conductor

Hideko the Bus Conductor

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
04
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Swordfish

The Age of Swordfish

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★½
Edit this entry