Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sheepy5757

sheepy5757

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for sheepy5757
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sheepy5757’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Deep Water

    Deep Water 2022

    ★½ Watched by sheepy5757 25 Jun 2022

    Trash. The cast isn't bad and its compelling enough that you think it might pull off a interesting twisty ending. It doesn't. Shallow as a puddle. Ana de Armas' boobs couldn't even save the day. Trash

  • Toscana

    Toscana 2022

    ★½ Watched by sheepy5757 28 May 2022

    Noisoooooo

  • Bliss

    Bliss 2021

    ★★★★ Rewatched by sheepy5757 04 Jan 2022

    Good sci-fi flick. Clearly inspired by some greats before it, but it's a nice riff. Ambiguous in a good way and thought provoking. Salma Hayek is legit as well. Worth a watch

  • Krull

    Krull 1983

    ★★★★ Watched by sheepy5757 06 Dec 2021

    Absolutely sick. Glaive is better than a lightsaber

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★ Watched by sheepy5757 06 Dec 2021

    Insane, boggling and weird. Distilled madness.

  • The Guilty

    The Guilty 2021

    ★★★ Watched by sheepy5757 09 Oct 2021

    Great acting. I wish sofology customer service was this motivated.

  • The Last Paradiso

    The Last Paradiso 2021

    ★ Watched by sheepy5757 24 Aug 2021

    Trash. Forced to watch because it was in Italian. Weird, slow and not good

  • Beckett

    Beckett 2021

    ★★★½ Watched by sheepy5757 24 Aug 2021

    Fun thriller, with some weirdly interspersed mourning. I enjoyed it.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II 2020

    ★★★½ Watched by sheepy5757 06 Aug 2021

    Nice addition to story and world I thought. Worth a watch if you liked the first one.

  • Zola

    Zola 2020

    ★★★½ Watched by sheepy5757 06 Aug 2021

    The craziest thing is that the original script was based on a bunch of tweets. Got some beautiful shots though, entertaining throughout. Worth a watch

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies 1988

    ★★★★★ Watched by sheepy5757 11 Jun 2021

    Watch this to be traumatised. Saddest movie ever.

  • The King

    The King 2019

    ★★★★½ Watched by sheepy5757 14 Feb 2021

    Really enjoyed this sombre movie. Great cinematography and great soundtrack, great acting. Dialogue a bit naff at times.

    Also, R.Pat makes a great cheeky french prince.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro