zineb has logged 56 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
By a Hair

By a Hair

2019
×
Edit this entry  
28
Blue Dog

Blue Dog

2018
×
Edit this entry  
27
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Submarine

Submarine

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★
Edit this entry  
24
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Marsh

The Silence of the Marsh

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Seven Days… Seven Nights

Seven Days… Seven Nights

1960
×
★★★
Edit this entry  
21
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★
Edit this entry  
21
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Games of Love and Chance

Games of Love and Chance

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Blessed

The Blessed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★½
Edit this entry  
15
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Stormy Summer Night

A Stormy Summer Night

2015
×
★½
Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
Edit this entry  
11
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alps

Alps

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry