RSS feed for Shelby

Shelby has logged 88 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prophecies of Nostradamus

Prophecies of Nostradamus

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Iraq: A State of Mind

Iraq: A State of Mind

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Krow's TRANSformation

Krow's TRANSformation

×
Read the review Edit this entry  
11
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Crosby: Remember My Name

David Crosby: Remember My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
Read the review Edit this entry  
10
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gamera 2: Attack of the Legion

Gamera 2: Attack of the Legion

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gangster, The Cop, The Devil

The Gangster, The Cop, The Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wandering Soap Opera

The Wandering Soap Opera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let's Get Lost

Let's Get Lost

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Origin Story

Origin Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
When You're Lost in the Rain

When You're Lost in the Rain

2019
×
Edit this entry