Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry