Sort by

Sheldon has logged 652 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stand

The Stand

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry