Sort by

Sheldon has logged 602 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Takeover

Takeover

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us Again

Us Again

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Broken House

A Broken House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eagles

Eagles

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Andrew Yang Show

The Andrew Yang Show

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
When the Sun Sets

When the Sun Sets

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Camp Confidential: America's Secret Nazis

Camp Confidential: America's Secret Nazis

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Heavens

Under the Heavens

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Step Into the River

Step Into the River

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only a Child

Only a Child

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Flowing Home

Flowing Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Seeds

Bad Seeds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Finch

Finch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Copshop

Copshop

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The First Wave

The First Wave

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
4 Moons

4 Moons

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Win at Checkers (Every Time)

How to Win at Checkers (Every Time)

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shelter

Shelter

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Downfall

Downfall

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry