Sort by

martina has logged 61 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read prior review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Nichols Canyon Road

Nichols Canyon Road

2020
×
Edit this entry  
16
Somebody

Somebody

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Prosecco

The Last Prosecco

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry