Sort by

nicole has logged 109 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mo Amer: The Vagabond

Mo Amer: The Vagabond

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sebastian Maniscalco: Why Would You Do That?

Sebastian Maniscalco: Why Would You Do That?

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carl Barron: A One Ended Stick

Carl Barron: A One Ended Stick

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry