Danny has logged 456 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
Read the review Edit this entry  
17
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kulenkampffs Schuhe

Kulenkampffs Schuhe

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★
Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★½
Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★
Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Wanted: Dead or Alive

Wanted: Dead or Alive

1987
×
★★
Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
★★½
Edit this entry  
03
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
No Holds Barred

No Holds Barred

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
Edit this entry  
30
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Edit this entry