Sort by

Thegreatergatsby has logged 253 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
30
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hush

Hush

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deep Red

Deep Red

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Downrange

Downrange

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ed Sheeran: Jumpers for Goalposts

Ed Sheeran: Jumpers for Goalposts

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
All I See Is You

All I See Is You

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Edit this entry  
11
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Babysitter

The Babysitter

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
½
Read the review Edit this entry