Sherwin has logged 256 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
30
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
26
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Bombay Beach

Bombay Beach

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Artemis

Artemis

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Edit this entry  
09
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry