Elisa has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
There Is No Place Like Home

There Is No Place Like Home

2018
×
★½
Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
02
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry