Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Outlaws

The Outlaws

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
An Easy Girl

An Easy Girl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Believer

Believer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Junior

Junior

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cemara's Family

Cemara's Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Love for Sale

Love for Sale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dina

Dina

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Gilded Cage

The Gilded Cage

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Banda, The Dark Forgotten Trail

Banda, The Dark Forgotten Trail

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Edit this entry  
28
Jago: A Life Underwater

Jago: A Life Underwater

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★½
Edit this entry  
14
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★½
Edit this entry  
28
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Position Among the Stars

Position Among the Stars

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Shape of the Moon

Shape of the Moon

2005
×
★★½
Edit this entry  
01
P.S. Jerusalem

P.S. Jerusalem

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Extremis

Extremis

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Watani: My Homeland

Watani: My Homeland

2016
×
★★★★½
Edit this entry