Jeff has logged 631 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Private Property

Private Property

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wayward Bus

The Wayward Bus

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tahiti Honey

Tahiti Honey

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Raiders of Atlantis

The Raiders of Atlantis

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Haunts of the Very Rich

Haunts of the Very Rich

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creature with the Blue Hand

Creature with the Blue Hand

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Death Comes at High Noon

Death Comes at High Noon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Saint in London

The Saint in London

1939
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Saint Strikes Back

The Saint Strikes Back

1939
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Return of the Whistler

The Return of the Whistler

1948
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Quest of the Delta Knights

Quest of the Delta Knights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset in the West

Sunset in the West

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Rod Girl

Hot Rod Girl

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Justice

Sweet Justice

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thirteenth Hour

The Thirteenth Hour

1947
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Morianna

Morianna

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret of the Whistler

Secret of the Whistler

1946
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Mysterious Intruder

Mysterious Intruder

1946
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Voice of the Whistler

Voice of the Whistler

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Great Swindle

The Great Swindle

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Whistler

The Power of the Whistler

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mark of the Whistler

The Mark of the Whistler

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Whistler

The Whistler

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cat-Women of the Moon

Cat-Women of the Moon

1953
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Missile to the Moon

Missile to the Moon

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Circus Queen Murder

The Circus Queen Murder

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive-In

Drive-In

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of Soho

The Phantom of Soho

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
World Without End

World Without End

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Chase

The Chase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Strangers

Three Strangers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Verdict

The Verdict

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dark City

Dark City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Hunter

The Last Hunter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zatoichi's Flashing Sword

Zatoichi's Flashing Sword

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Laughing Policeman

The Laughing Policeman

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Devil in the Brain

Devil in the Brain

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Curse of the Black Cat

Curse of the Black Cat

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry