Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hair

Hair

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry