Sort by

Shilo_R_A has logged 46 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hair

Hair

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Submarine

Submarine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dangal

Dangal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry