• Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    *THIS REVIEW IS OF THE DIRECTOR'S CUT*

    Midsommar is the second feature-length film by Ari Aster, and similarly to his (solid) debut film, Hereditary, we deal here with cults and their plots, toxic relationships and buried feelings. Lots of disturbing stuff as well, of course.

    The film follows Dani Aldor, a young woman with a lot of mental issues on her shoulders. She gets panic attacks, she takes pills and she definitely needs a safe place. She joins Christian, her…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★½

    "She said she was terrified of being alone. Terrified of living without him. That when she left, she'd be like Bambi on the ice. And that was precisely why she had to do it."

    Every one of us wants to have a certain level of control on their life. We want to choose certain things and know how our life will play out as a result of said choices. We make mistakes. We fail, we see things unclearly, we regret…

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★½

    Casablanca is essentially THE classic Hollywood film in the eyes of many. Writers' Guild of America chose Casablanca as the greatest screenplay of all time, and you know, it's just generally really acclaimed. Despite its popularity, I went into this film nearly blind. I only knew that it's a love story before watching it, and that's it.

    Well, I'm glad to say I do like this film, though I fail to get into it as much as others who have…

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★

    Magnolia is a hard film to summarize, mainly because of the sheer amount of plotlines going on. We follow more main characters than you could count on one hand. If I was asked what this film's about I guess I'd say that it's about facing and accepting your past, the way adults treat (and mistreat) children, coincidences and loneliness. Mainly.
    It presents its ideas through each and every character on the film, which is one of the reasons that it…

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★½

    This is a challenging film for me to review. It's bizzare, the plot is very symbolic and hard to summarize, and I just have mixed feelings about the overall experience. I'll try and do my best though.

    Lost Highway follows Fred Medison, a jazz musician (saxophonist) who lives with his wife, Renee. One day the start getting weird tapes that couldn't have been filmed without someone getting inside their house, and things only get weirder and weirder. Again, it's a…

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★

    "They kiss too much, anyway."
    ----------------
    "-What do you see?
    -A young bull being slaughtered. A big pool of blood on the ground. Another young bull steps over the blood...on its way to its death."

    *This review is of the 3 hour version of the film*

    Considered as one of the greatest Italian films of all time, Cinema Paradiso tells the story of Salvatore Di Vita, a middle aged filmmaker, going back to his childhood and his falling in love…

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★½

    Rear Window is considered to be amongst Hitchcock's best films by many critics and fans alike. Its name is said with the same breath as Vertigo (which I love) and Psycho (which I'm yet to see), but either way you get the picture, pun intended. High expectations, that in the most TL;DR fashion I'll tell you that weren't met, though I do consider this film to be a good one.

    Rear Window is about this photographer guy, Jefferies, who can…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    That's what I fucking call surpassing expectations.

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness is a film I don't really wanna give a plot summary to. The plot descriptions on Letterboxd and IMDb are misleading like Loki on an especially mischievous day. I don't wanna say anything more than, this film is better going into blind, more or less. I mean, if you watch this film you're probably a Marvel fan, so you have some background. That's good. You probably…

  • Aliens

    Aliens

    ★★½

    *This review contains some spoilers to Alien, the first film in the series*

    Aliens is the sequel to the 1979 film Alien, and guess what, folks? Now everything is bigger, the stakes are higher etc etc. It goes like this, more or less: we go back to Ripley, the sole survivor of the Nostromo after the horrible massacre the Xenomorph did there. Now she wakes up and it's decades since she started hibernating. She's alone, The Company abandoned her, leaving…

  • Alien

    Alien

    ★★★½

    Alien is a sci-fi/horror film which follows a crew of astronauts who operate The Nostromo, a commercial ship that delivers cargo for a certain company, only refered to as "the company" during the film. These astronauts face a peculiar issue as some kind of an alien life form latches itself into the face of one of the crew members. Things keep getting more deadly and more intense the more this alien stays on the ship, and this is basically the…

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★

    "I'll send you a love letter. You know what that is? It's a bullet from a fuckin gun! If you get a love letter from me, you're fucked forever!"

    David Lynch is one of those big, gaping holes in my cinematic experience. Haven't seen one movie he's done up until now, even though I knew how highly regarded his work is. Blue Velvet is the first Lynch film I watch and review, with hopefully more to come in the near…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★½

    "-Now, where exactly are we going...exactly?
    -Where the rainbow ends.
    -Where the rainbow ends?
    -Don't you wanna go where the rainbow ends?
    -Well, now that depends on where that is.
    -Well, let's find out."

    In Eyes Wide Shut, Stanley Kubrick tells the story of a married couple, Bill (Tom Cruise) and Alice (Nicole Kidman) Hardford, as a confession Alice makes to Bill about a sexual fantasy she had about a stranger shakes their relationship to the core. Bill, who (due…