Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jaclyn S.

Jaclyn S.

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jaclyn
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jaclyn’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★ Watched by Jaclyn S. 09 Aug 2022

    me to the dog: youtube.com/clip/UgkxUH5Z64jALuDYYGZ9-zyLajETEgbBm8AS

  • LEGO Star Wars Summer Vacation

    LEGO Star Wars Summer Vacation 2022

    Watched by Jaclyn S. 07 Aug 2022

    BB-8 with a towel and cucumber is peak design

  • Lightyear

    Lightyear 2022

    ★★★½ Watched by Jaclyn S. 07 Aug 2022

    Who would win in a fight: the cat from Stray or Sox

  • Wet Hot American Summer: Ten Years Later

    Wet Hot American Summer: Ten Years Later 2017

    ★★★½ Watched by Jaclyn S. 03 Aug 2022

    Overall, probably my least favorite in the franchise, but also has some of the funniest moments

  • Reign of Fire

    Reign of Fire 2002

    ★★★ Watched by Jaclyn S. 28 Jul 2022

    I still would have preferred this version of 2020 rather than the real 2020 because this one has DRAGONS

  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★½ Watched by Jaclyn S. 21 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The back of Jupe's red jacket has a UFO on it and the saucer's inhalation tunnel looks like a pinhole camera - this is the kind of insane attention to detail that Nope has. Loved it

  • Smiley Face

    Smiley Face 2007

    ★★★★ Watched by Jaclyn S. 18 Jul 2022

    This movie has no right to be this good. Really well edited and what a cast! If I didn't have a med card, I would want Adam Brody to be my dealer.

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★★ Rewatched by Jaclyn S. 17 Jul 2022

    This movie is so beautiful in so many different ways, from the story to the cinematography to the score. I watched it right before going to sleep and literally started crying in bed just thinking about the movie and the implications of what characters had to go through. Powerful AND accurate sci-fi.

  • Wet Hot American Summer: First Day of Camp

    Wet Hot American Summer: First Day of Camp 2015

    ★★★★ Watched by Jaclyn S. 14 Jul 2022

    I don't know what type of comedy to categorize this under; all I know is that it is MY sense of humor

  • Toy Story 4

    Toy Story 4 2019

    ★★★★½ Rewatched by Jaclyn S. 12 Jul 2022

    BRUH THAT RAY TRACING THO

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★★ Rewatched by Jaclyn S. 10 Jul 2022

    Love the Professor Quirrell cameo

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★★½ Watched by Jaclyn S. 07 Jul 2022

    Some really great stuff in here with more emotion than I was expecting, but also didn't feel quite satisfied

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 56

Review Tags

65
  • quarantine
  • high
  • netflix
  • cry
  • arclight bethesda
  • shinema club
  • prime video
  • blu-ray
  • disney plus
  • hbo max
  • hulu
  • amc rio
  • sundance22
  • advance screening
  • sundance
  • discord
  • hoff theater
  • dvd
  • youtube
  • criterion channel
  • netflix party
  • digital copy
  • scener
  • hbo go
  • vaff19
  • amc tyson's corner
  • arclight amc
  • regal hyattsville
  • afi silver
  • amc mazza gallerie
  • paramount plus
  • vudu
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.