Jim has logged 430 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Help!

Help!

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Son of Paleface

Son of Paleface

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sands of Iwo Jima

Sands of Iwo Jima

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rolling Stones: From The Vault - Hampton Coliseum (Live in 1981)

The Rolling Stones: From The Vault - Hampton Coliseum (Live in 1981)

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wings

Wings

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Grand Méliès

Le Grand Méliès

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before the Flying Circus

Before the Flying Circus

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Escape: Heroes Underground

The Great Escape: Heroes Underground

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Canterville Ghost

The Canterville Ghost

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Show Boat

Show Boat

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Martin Short: Concert for the North Americas

Martin Short: Concert for the North Americas

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jonah

Jonah

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Who Sensation: The Story of Tommy

The Who Sensation: The Story of Tommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zatoichi and the Chest of Gold

Zatoichi and the Chest of Gold

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phil Ochs: There But for Fortune

Phil Ochs: There But for Fortune

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry