Sort by

Jim has logged 33 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Min and Bill

Min and Bill

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Party

The Party

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry