Sort by

Jim has logged 40 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Bill: Hollywood Maverick

Wild Bill: Hollywood Maverick

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings

The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heroes for Sale

Heroes for Sale

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Twelfth Day...

On the Twelfth Day...

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Rat

King Rat

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Caught the Ferry

They Caught the Ferry

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Moderns

The Moderns

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Joke

The Joke

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry