shivani has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little

Little

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Looking for Alibrandi

Looking for Alibrandi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two Is a Family

Two Is a Family

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry