• Army of the Dead

    ★★

  • Thunder Force

    ★★

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

  • The Dig

    ★★★

  • Death to 2020

    ★★½

  • The Ripper

    ★★★½

  • The Dry

    ★★★½

  • The Prom

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • October Rumbles

    ★★

  • City So Real

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★½

  • Firestarter: The Story of Bangarra

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Wolfwalkers

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • Bloody Hell

    ★★½

  • In My Room

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★

  • Looky Looky Here Comes Cooky

    ★★★

  • Host

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★

  • Strasbourg 1518

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

  • Athlete A

    ★★★½

  • #Alive

    ★★★½

  • Brock: Over the Top

    ★★½

  • Richard Leplastrier - Framing the View

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Leadership

    ★★★½

  • The Skin of Others

    ★★★

  • Idol

    ★★★★

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★

  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

    ★★★½

  • Hollywood

    ★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • A Secret Love

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Misbehaviour

    ★★★½

  • Stateless

    ★★★★

  • Escape from Pretoria

    ★★★½

  • Stump the Guesser

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Welcome to Chechnya

    ★★★★

  • Promising Young Woman

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Relic

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • His House

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Cold Meridian

    ★★

  • Miss Fisher and the Crypt of Tears

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Koko: A Red Dog Story

    ★★½

  • 1917

    ★★★★

  • At the Coliseum Deluxe

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • The Forest of Love

    ★★★

  • November 1st

    ★★★½