Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Faithful

Faithful

2022
×
Edit this entry  
26
Reflection

Reflection

2022
×
Edit this entry  
26
No Evil

No Evil

2022
×
Edit this entry  
26
Undying Heart

Undying Heart

2022
×
Edit this entry  
26
Soulmates

Soulmates

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possibilia

Possibilia

2014
×
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crush

Crush

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Who: Legend of the Sea Devils

Doctor Who: Legend of the Sea Devils

2022
×
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
House Comes with a Bird

House Comes with a Bird

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
High School

High School

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
School Life

School Life

2016
×
Edit this entry  
21
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
15
Granite & Chalk

Granite & Chalk

2015
×
Edit this entry  
15
Hold on Tight

Hold on Tight

2011
×
Edit this entry  
13
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Audible

Audible

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Days of Peter Bergmann

The Last Days of Peter Bergmann

2013
×
Edit this entry  
07
Dog

Dog

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Milk

Milk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
30
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1931
×
½
Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
½
Read the review Edit this entry