RSS feed for ShortCut
  • Demonlover

    Demonlover

    ★★★★

    How images affect to the viewer and how they are connected in the globalized early 21st century and how this is written into a film which is in first case narratively disturbing, not emotionally because the virtual is inseperable from the real picture.

  • Late August, Early September

    Late August, Early September

    ★★★★★

    First of all, i didn´t expect something so beautiful ! If you come to the title of this 1998 Assayas Film, it´s no question, you´ll end by Yasujiro Ozu, with an intermediate stop at Hou-Hsiao Hsien.

    A rough 16mm (blown up to 35) stream of life, a film that´s constantly on the move (especially with Amalric), a film that´s constantly on the move but also refers to it´s time limit. Time is not moving and just as Ozu lets trains…

  • L’argent

    L’argent

    ★★★★

    "Oh Money, you visible god." A god we can feel and see and in the end Bresson's economic cycle leads to redemption through violence. It's an enormously tensed cycle where closeups fill the frame and Bresson's elliptic narrative is given but when it comes to a view of the world and i start to compare then i have to say that i like "le diable probablement" a lot more ! Seen this as a very good 35mm copy, which was quite an experience.

  • Gold Diggers of 1933

    Gold Diggers of 1933

    ★★★½

    I´m really not sure about this. The Busby Berkeley Scenes are pretty great, that´s for sure but the off-stage mix-up comedy is a bit to pleasant and easy for my taste, everything delightful and charming, sexual open in a visual way but something is missing in the dialogue. The connection between on and off, between the depression-musical and the gold digger plot is partly given but only partly. Maybe i need to watch more Berkeley films but for now this one leaves me out, a bit cold.

  • Belle of the Nineties

    Belle of the Nineties

    ★★★★

    Apart from marriage ending between Kid and Ruby, which is due to censorship, this Mae West movie is a fine example of self-determined femininity, especially in the dialogue reminiscent to DUCK SOUP. In any case, Mae West's lines of dialogue are in no way inferior to those of Groucho Marx.

  • Beau Hunks

    Beau Hunks

    ★★★½

    I'm not necessarily a fan of the Stan & Ollie slapstick but aside from the really good running gag with the Jean Harlow postcard, my favorite is definitely the scene at the end where they hit the nail, well throw the nails at some feet.

  • Medium Cool

    Medium Cool

    ★★★★

    THE WHOLE WORLD IS WATCHING !

  • A Grin Without a Cat

    A Grin Without a Cat

    ★★★★★

    Perhaps the most complex attempt within a documentary film to show in a reflexive way the victory and the defeat of the socialist dream, from the end of the 60s to the end of the 70s, in all its contexts, metaphorical, allegorical. It´s the fragility of political systems. Castro and the microphones in Moscow is just one small example.

  • The American President

    The American President

    ★★★½

    This Rob Reiner / Aaron Sorkin picture has a lot of very good moments and reminds in it´s best, indeed at Frank Capra which is also the reason why you can of course call this film capraesque. The Jimmy Stewart part is played here by a heartbreaking, sweet Annette Benning. It's also at some points a bit to weepy and you wish that the film leaves the point of view from the side of power more often and that the…

  • Oliver Twist

    Oliver Twist

    ★★★★★

    Easily one of the most beautiful british films in cinematography. Besides, it's been a long time since I've read Dickens novel, but after this density of atmosphere, it's easy to join the canon and say that this is one of the best literary adaptations of all time. David Lean's filming exhales every page of Charles Dickens and is at the same time a Lean film through and through in which the role of origin together with the place has an immensely important role within a journey that was always formative in his pictures.

  • Transit 

    Transit 

    ★★★★★

    This is Christian Petzold at the height of his art. I am not sure about the cast of some supporting roles but that is actually only a small criticism of such a brilliant, as urgent film, which incidentally has one of the most efficient voice over, I have ever seen and heard. A friend said after the premiere in Berlin that the song during the final credits was a very bad choice, which I can understand, but somehow fits "Road…

  • The Quiet Man

    The Quiet Man

    ★★★★★

    Rewatchin this after a long time was an unbelievable experience. First i felt myself in a Howard Hawks film, with it´s hilarious and casual atmosphere, almost like a family picnic, where good friends also drop by (whatever the shooting was, there were production issues as well as John Ford's war injury and uncertainty towards the project) but then, roughly in the middle of the film, the past catch up with John Wayne´s character Thornton, and this extreme flashback to the…