• House of Gucci

    ★★

  • Eternals

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Black Widow

    ★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Another Round

    ★★★

  • I Care a Lot

  • The Devil All the Time

  • Nomadland

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Tenet

  • An American Pickle

    ★★

  • The King of Staten Island

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Mulan

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • Zola

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★

  • Bad Education

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

  • Ne Zha

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★

  • Fyre

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Shrek Retold

  • Aquaman

  • Bird Box