María Alvarez has logged 79 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mo Amer: The Vagabond

Mo Amer: The Vagabond

2018
×
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
20
Toro Y Moi: Live From Trona

Toro Y Moi: Live From Trona

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
13
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Seberg

Seberg

2019
×
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Edit this entry  
17
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
17
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jammin' in Jamaica

Jammin' in Jamaica

2004
×
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
Read prior review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Guava Island

Guava Island

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
06
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
20
Agua Viva

Agua Viva

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rachel

Rachel

2019
×
Edit this entry  
19
Bodega

Bodega

2018
×
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read prior review Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry