Sort by

Nick has logged 339 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salvador

Salvador

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hollywood Vice Squad

Hollywood Vice Squad

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Now You See Him, Now You Don't

Now You See Him, Now You Don't

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What If

What If

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frog Dreaming

Frog Dreaming

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Christmas Star

The Christmas Star

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Best of Times

The Best of Times

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Barefoot Executive

The Barefoot Executive

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry