Sort by

Nick has logged 31 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
20
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
3000 Miles to Graceland

3000 Miles to Graceland

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Road to Morocco

Road to Morocco

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Road to Zanzibar

Road to Zanzibar

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Favorite Spy

My Favorite Spy

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry