Sort by

Luke has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Venom 3

Venom 3

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Troll

Troll

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
ABCs of Death 2.5

ABCs of Death 2.5

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Doogal

Doogal

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shakma

Shakma

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Street Trash

Street Trash

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry