Sort by

Luke has logged 27 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Redline

Redline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shocker

Shocker

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fun in Balloon Land

Fun in Balloon Land

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Them

Them

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry